Lille
Evropská metropole Lille (Metropole Européenne de Lille - MEL) je nejsevernějším pořadatelským městem nadcházejícího turnaje EURO 2016. Zahrnuje celkem 85 obcí a dohromady na jejím území pobývá 1,1 milionu obyvatel. Lille své občany zastupuje v základních oblastech, jako je ekonomika, veřejná prostranství, urbanismu, systému vodovodů a kanalizace a celkové dopravní a občasné dostupnosti. V rámci své odpovědnosti za oblast sportu podporuje město rozvoj sportu pro všechny a na všech úrovních, a přispívá k propagaci metropolitní oblasti vně svých hranic. Se svým stadionem a působivou škálu sportovních a rekreačních zařízení je Lille destinací, kterou rozhodně nesmíte vynechat! Každý je v tomto úžasném divadle snů a zážitků vítán!
Saint-Denis (Paříž)
Saint-Denis, po Paříži a Boulogne-Billancourt třetí největší městská oblast v departmentu Île-de-France, má zela jedinečný charakter. Město je v přeneseném slova smyslu ponořeno do francouzské historie, je například rodištěm slavného básníka Paula Éluarda. Na jeho území se také nachází bazilika Saint-Denis, která je ukázkovým příkladem monumentální gotické architektury a pohřebištěm všech králů Francie. Saint-Denis má historický význam díky dělnickému hnutí, které vzniklo v důsledku několika migračních vln do oblasti. Multikulturní a světu otevřený Saint-Denis má symbolizovat promísení období industrializace s dynamickým přístupem. Zosobněním tohoto procesu může být například sportovní stadion Stade de France a ateliéry Cité du Cinéma založené Lucem Bessonem, které jsou nyní pulzujícím nervovým centrum evropského filmového průmyslu. Dionysiané, jak jsou známy obyvatelé Saint-Denis, jsou hrdí na své etické hodnoty, město hostilo v roce 2003 druhé Evropské sociální fórum, na jeho území také byla v roce 2000 více než 350 evropskými městy podepsána Evropská charta o zachování lidských práv. Vzhledem k tomu, že je městská oblast Saint-Denis "nejmladší" z podobných svého druhu ve Francii, reprezentuje město budoucnosti, zabývá se ochranou jeho dědictví, zatímco přistupuje k modernizaci a velkým inovativním projektům.
Paříž
Unikátní, nesmrtelná, magická a romantická – takovéto a další přídomky si vysloužila Paříž od celého světa. Paříž, City of Light (Město světla), kombinuje klasické, moderní a současné architektonické poklady. Za hlavní město bylo vybráno již v roce 508 králem Clovisem. Město má nespočetné, velkolepé atrakce včetně Eiffelovy věže, Notre-Dame, muzea Louvre, Invalidovny, Sacré-Coeur, l'Arc de Triomphe, l'Opéra, řeky Seiny, Champs-Élysées, Centre Pompidou, muzea Quai Branly a mnoha dalších. Oprávněně se nachází na seznamu světového dědictví UNESCO. Paříž má takové nepřeberné množství kulturních památek, že se do města každý rok vydá na 45 milionů turistů z celého světa, čímž se stává třetím nejnavštěvovanějším městem na světě. Paříž je také skutečně globálním gastronomickým lákadlem, na svém území má hned několik restaurací oceněných a uznaných průvodcem Michelin udělujícím známé hvězdy zastupující nejvyšší kvalitu. Metropoli obsluhuje 16 linek metra dopravujících obyvatele do 20 neustále se vyvíjejících okrsků. Paříž má také velkou sportovní tradici a je domovem pro čtvrtý největší stadion ve Francii, Parc des Princes, který je stejně ikonický a populární jako fotbalový tým na něm hrající, Paris Saint-Germain.
Lyon
Založen Římany v prvním století před naším letopočtem, Lyon hraje důležitou roli v náboženském a politickém vývoji Evropy v průběhu mnoha staletí. Město je známo jedinečnou architekturou, díky úzkým průchodům mezi uličkami, známými jako „traboules“, bylo město uznáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Lyon, třetí největší město Francie, hostí slavnou událost Fête des Lumières (Svátek světel). Byl také domovem průkopníků kinematografie Augusta a Louise Lumièra, kteří patentovali svůj kinematograf již v roce 1895 a jsou považováni za nejvýznamnější osobnosti filmového odvětví. Oba bratři zachytili v dílech své krásné domovské město, které leží na soutoku řek Rhone a Saone. Mezi impozantní budovy Lyonu lze řadit například baziliku Notre-Dame de Fourvière, i díky ní přitahuje Lyon před jeden a půl milionu návštěvníků každý rok.
Bordeaux
Bordeaux, hlavní město departmentu Aquitaine (Akvitánie), je světově proslulé svým vínem. Římané zasadili první vinice před více než 2000 lety a oblast kolem Bordeaux je nyní díky svému přímořskému klimatu a vápenité půdě hlavním producentem vína - vyprodukuje kolem 800 milionů lahví ročně a tržby dosahují až 3 miliard eur. Bordeaux je tak vážným uchazečem o titul světového města vína.
Bordeaux je rovněž známé pro svou klasickou a neoklasicistní architekturu, která zůstala po 200 let prakticky nedotknuta. Dnes město nabízí řadu architektonických památek, od nádherných fasád a prestižních objektů až po zrekonstruované vinné sklepy a moderní památky současného stylu. Bordeaux je živé město, které si zachovává hlavní obchodní vztahy v důsledku své zeměpisné polohy. Výzkum z roku 2015 prokázal, že francouzští lidé považují Bordeaux za nejlepší místo k životu, město také získalo titul v žebříčku European Best Destination 2015, kdy v tvrdé konkurenci porazilo s nebývalým počtem hlasů například Londýn, Řím, Amsterdam, Brusel a Berlín. Dalším významným oceněním kvality života v Bordeaux byl zisk titulu Evropské město sportu 2015 udělovaným organizací European Capitals and Cities of Sport Federation (ACES), kdy bylo město oceněno na základě osmi kritérií. Ty braly v potaz například stávající i plánovaná sportoviště, jejich finanční i občanskou dostupnost, politiku masového veřejného sportu i sportu profesionální úrovně.
Marseille
Město bylo založeno řeckými občany z kolonie Phocaea v Malé Asii v roce 600 před naším letopočtem a je nejstarším městem ve Francii. Postupem času si toto kulturně roztříštěné město vyvinulo silnou, sobě vlastní identitu.
Marseille se jako druhé největší město Francie vyznačuje rozvinutým cestovním ruchem. V roce 2013, kdy byla Marseille Evropským městem kultury, navštívilo město dokonce přes 5 milionů návštěvníků.
Dalším známým prvkem Marseille je přístav, který spojuje Evropu se Středozemním mořem, a symbolicky zastupuje spojení bohatého dědictví historie s moderním stylem.
Nice
Založeno Řeky v pátém století před naším letopočtem a pojmenováno po bohyni vítězství (Nike) Nikaia, město se brzy stalo rušným obchodním centrem. Římané později původní oblast zrekonstruovali a pojmenovali město Cemenelum (Cimiez), které pod administrativní kontrolu Říma přešlo v roce 211. V důsledku své polohy v blízkosti hranic s Itálií, Nice několikrát přešlo pod správu několika regionů, např. Provence, Savoie či Piemont.
Město se velmi rychle rozvinulo především v nedávné době, a to především díky cestovnímu ruchu. Jako hlavní město Azurového pobřeží a páté největší město ve Francii, Nice je druhou nejoblíbenější turistickou destinací v zemi. Každý rok přitahuje více než 4,5 milionu návštěvníků. Nice má jedinečné prostředí a výjimečnou atmosféru, s přibližně 3000 hodin slunečního svitu za rok. Tyto výhody učinily město oblíbeným místem pro mnoho významných mezinárodních setkání.
S polohou mezi mořem a horami, Nice je ústředním bodem života na Azurovém pobřeží. Město také hraje významnou ekonomickou a politickou úlohu v Unii pro Středomoří. Cestovní ruch přináší v průměru 1,5 miliardy eur ročně a tvoří přibližně 30% příjmů města, které přilákalo návštěvníky pomocí svých kulturních a přímořských kouzel, stejně jako díky své mezinárodní obchodní pověsti.
Nice se etablovalo jako moderní město, které se řadí mezi úzkou skupinu tzv. Smart Citis. Ty se vyznačují moderní technologií, digitálním průmyslem a dalšími moderními odvětvími.