Základní informace
Francouzská republika
Hlavní město: Paříž
Počet obyvatel: 59 551 227
Rozloha: 547 030 km2
Měna: 1 euro = 100 centů
Úřední jazyk: francouzština
Kdy do Francie?
Ve Francii jsou tři rozdílná podnebí: atlantské, středozemní a vnitrozemské. Je to díky tomu, že se stát nachází jak v severní, tak i jižní Evropě. Zimy jsou zde však všude studené se silnými vichřicemi. Ani na jihu není sníh ničím výjimečný. Průměrná zimní teplota je ve Francii od –10 do 10 stupňů Celsia a v létě od 18 do 30 stupňů.
Pasy, víza, doklady
Občané České republiky potřebují k návštěvě Francie pouze platný pas nebo občanský průkaz. Vyřizování víza není potřebné.
Zdravotnictví
Před odjezdem je dobré si vyzvednout ve zdravotní pojišťovně Evropský průkaz zdravotního pojištění nebo formulář E 111. Je dobré uzavřít také cestovní připojištění. Občan České republiky má právo na nutné a neodkladné léčení v případě, že je ohroženo jeho zdraví či život. Za návštěvu lékaře se platí 20 eur. Ošetřující lékař poté pacientovi vystaví tzv. „Feuille de Soins“- potvrzení o ošetření. Zákrok se hradí lékaři přímo na místě a pro úhradu těchto nákladů musíte s tímto potvrzením navštívit příslušnou zdravotní pojišťovnu v ČR.
Peníze
Ve Francii se od roku 2002 platí eurem. Peníze v hotovosti i cestovní šeky vám vymění v bankách, směnárnách, , letištích, poštovních úřadech a skoro všech hotelích. Také platební karty přijímají téměř všude, funguje zde hustá síť bankomatů. Suma, kterou je možno dovézt do Francie je neomezená.
Domácí mazlíčci
Pokud chcete cestovat se svým zvířecím miláčkem je nutné, aby měl Evropský pas vydaný a vyplněný veterinářem. Dále musí být zvíře očkováno proti vzteklině a označeno buď čipem nebo tetováním. Zvířata mladší 3 měsíců se do Francie dovážet nesmí.
Poloha a přírodní poměry
Francie leží v západní Evropě u pobřeží Atlantského oceánu. K republice patří také ostrov Korsika a 4 zámořské departamenty Guadeloupe, Martinik, Francouzská Guyana a Réunion, dále pak St. Pierre s Miquelonem, Mayotte, Francouzská Polynésie, Nová Kaledonie a Wallisovy ostrovy. Ve Francii je velice rozmanitá krajina a velké rozdíly mezi jednotlivými regiony. Země má jen několik velkých měst jako je Paříž, Lyon nebo Marseille, jinak je především zemí vesnic, které se srocují v nejmenší administrativní celky – communes.
Stravování
Francouzská kuchyně
Francouzská kuchyně nemá ve světě obdoby. Je mimořádně pestrá a každý labužník si v ní najde to své. Tvoří ji jak pokrmy vydatné a hodně kořeněné, tak i lehké, s vyváženou a delikátní chutí. Stolování je odjakživa pro Francouze potěšením, o které se nenechají připravit. Oběd jim mnohdy zabere i 2 hodiny. Skládá se z předkrmu, hlavního chodu, zeleniny, dezertu, ovoce, sýru nebo sladkého zákusku. Zeleniny nesmí chybět v žádném pokrmu, přidává se buď v syrové nebo upravené podobě. Nejpoužívanější zeleninou jsou artyčoky, špenát nebo baklažán. Z masa mají Francouzi oblíbené skopové, drůbež a zvěřinu. V jídelníčku se také setkáme s nejrůznějšími steaky upravenými jako chateaubriand, rumsteak či tournedos a konečně také s entrecote, kterou lze srovnat s roštěnkou. Za francouzské národní jídlo se však považuje králík na všechny způsoby.Jelikož jsou Francouzi přímořským národem, je samozřejmé, že milují pokrmy z darů moře. Mezi skutečné lahůdky patří langusty, humři, krevety a mořští ježci. Největší specialitou francouzské kuchyně jsou však především šneci a žabí stehýnka. Francie je také předním světovým výrobcem sýrů a můžete si zde vybrat až ze 400 druhů sýra. Na žádném stole nesmí také chybět typický francouzský chléb s křupavou kůrkou, který lze jíst jen odlamováním.
Francouzské restaurace
Ve Francii je široký výběr restaurací kamkoliv přijdete. Najdete zde proslulé tradiční restaurace stejně tak jako prosté hospůdky. Všechny hotely mívají většinou své vlastní hotelové restaurace s pestrou nabídkou pokrmů. Doporučují se však spíše dobré regionální restaurace, ve kterých můžete ochutnat typické místní pokrmy a francouzskou kuchyni. Obědy se podávají kolem poledne, večeří se běžně až kolem osmé hodiny večer. Během hlavní turistické sezóny je dobré si rezervovat stůl dopředu. Restaurace obvykle nabízí jedno nebo více denních menu za stálou cenu, ve které bývá zahrnuto také víno. Pečivo a voda jsou podávány zdarma. Ve Francii je zakázáno ve veřejných prostorách kouřit, ve skutečnosti je však kouření značně tolerováno. Pokud jste nekuřáci, měli byste si raději požádat o nekuřácký stůl nebo místnost. Ve Francii jsou oblíbené také kavárny, které Francouzi vyhledávají pro poklidné popíjení své ranní kávy. Přirážka (spropitné) za obsluhu bývá již zahrnuta v ceně jídla.
Francouzské nápoje
Ve Francii se velké oblibě těší vína, která se podávají ke každému jídlu. Žádná jiná země na světě nemůže soupeřit s Francií v rozmanitosti, tradici a prestiži vinařského umění. Nejjemnějších a nejoduševnělejších vína jsou vína Burgundská.
Ubytování
Ve Francii lze najít ubytování všeho druhu. Malé rodinné hotýlky, penziony i grandhotely. Jsou zde také levné hotely připomínající motely jako Formule 1 nebo Balladins, ve kterých se celá rodiny ubytuje za pár korun na noc. Dá se ubytovat i na zámku nebo na malém statku. K ubytování v hotelu většinou patří také polopenze nebo plná penze. Hotely se zde klasifikují podle počtu přidělených hvězdiček. Čím více jich hotel má, tím je vybavení luxusnější. Úroveň vybavení se však také odráží na ceně, v levnějším hotelu není zaručeno, že budete mít svou vlastní koupelnu nebo záchod. Většina hotelů přijímá kreditní karty.
Bezpečnost ve Francii
Ve velkých městech jako je Paříž, Nice nebo Marseille a především ve středomořské oblasti je třeba dát pozor na krádeže. Nenechávejte doklady a cenné věci na pláži nebo v zaparkovaných autech. Není dobré nocovat na pláži nebo na parkovišti z důvodu možnosti přepadení.
Nakupování ve Francii
Francouzská města nabízí vše co si milovník nakupování může přát. Úzké uličky nebo ohromné bulváry plné obchodů s nepřebernou nabídkou cukrovinek, čokolád a všelijakých sladkostí. V centrech bývají většinou pěší zóny s obchody nejrůznějšího zboží, např. drogerie, papírnictví, železářství nebo keramika. Na předměstích byly vystaveny supermarkety a hypermarkety, kde je výhodné nakupovat potraviny. Nejlepším místem pro nákupy jsou však trhy. Konají se ve vesnicích a menších městech minimálně jednou za týden. Ve Francii se konají také bleší trhy s nejrůznějším, někdy až kuriózním zbožím. Mnoho obchodů ve Francii má v pondělí zavřeno. Francouzi si libují především v nakupování luxusních maličkostí, jako je třeba kosmetika, mýdla, parfémy, spodní prádlo, džemy či čokoláda.